Poštovani,molim vas postupak rješavanja ovog zadatka. Konstanta termičke disocijacije joda pri 1500 K i tlaku 1 bar iznosi Kp=0.26 bara. Koliko je grama joda trebalo staviti u evakuiranu posudu volumena 1000 cm^3 da bi u navedenim uvjetima tlak u posudi bio upravo 1 bar. Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Kristina

Kao i u prethodnom zadatku koji si nam poslala, opet treba krenuti od izraza za konstantu ravnoteže, odnosno od jednadžbe reakcije:

I2 ⇄ 2 I

Kp = p2(I)/p(I2)

Zatim opet treba konstantirati da je zbroj tlakova molekulskog i atomskog joda jedan ukupnom tlaku:

p(I) + p(I2) = p

Iz potonje jednadžbe opet treba izraziti jedan parcijalni tlak pomoću drugoga i to opet ubaciti u prvu jednadžbu, čime će se opet dobiti lako rješiva kvadratna jednadžba.

Kad izračunaš parcijalne tlakove, preostaje ti još primijeniti jednadžbu stanja idealnog plina da izračunaš mase komponenti, a onda i ukupnu masu:

pV = n∙R∙T

pV = (m/M)∙R∙T

m = pVM/(R∙T)

m0(I2) = m(I2) + m(I)

= p(I2)∙VM(I2)/(R∙T) + p(I)∙VM(I)/(R∙T)

= V/(R∙T)∙(p(I2)∙M(I2) + p(I)∙M(I))