Oprostite, treba mi pomoc pri rješavanju zadatka iz pH vrijednosti Pomiješamo 5mL NaOH konc 0,2 mol/dm3 s 30 mL otopine HNO3 konc 0.1 mol/dm3. Koliko je pH otopine? Hvala :)

Ime i prezime: Toni Toni.mise@skole.hr

Zadatak je u svojoj biti identičan ovomu, za koji sam nedavno pisao kako ga riješiti.
Da ukratko ponovim, prvo trebaš izračunati množine natrijeve lužine i dušične kiseline te ih usporediti. Ona koje ima manje bit će limitirajući reaktant, dok će druga ostati u suvišku. Iz brojki se lako može zaključiti da je u suvišku kiselina, tako da će otopina na kraju reakcije biti kisela.
pH otopine izračunat ćeš iz koncentracije vodikovih iona koja je jednaka koncentraciji preostale kiseline, a to ćeš pak dobiti tako da od množine kiseline oduzmeš množinu lužine i rezultat podijeliš s ukupnim volumenom otopine.