Molim pomoć oko 2 pitanja: 1. Izračunaj masu kalijeva klorida što ga treba odvagati za pripremu 133 g vodene otopine u kojoj je maseni udio te soli 7,65%? 2. Moram u 15 rečenica opisati pokus gorenja svijeće dušice.Što pisati, a da bude suvislo?

Ime i prezime: petar jurina kluksa@kbc-zagreb.hr

1. m(KCl) = w(KCl)∙m(otopina)

2. Ako ti već nije prošao rok za predaju zadaće, preporučio bih da opišeš što si sve napravio i primijetio. Za prvo jedino mogu biti siguran da si svijeću zapalio, tako da za drugo mogu reći da opišeš boju, oblik i strukturu plamena, zatim npr. što se događa kad neki predmet uneseš u različite dijelove plamena ili pak iznad njega i, ako si to radio, kako se plamen ponaša kad svijeću djelomično ili potpuno nečim preklopiš. Dalje sve ovisi o tvom pokusu.

Nadam se da taj pokus nije bio onaj na koji se aludira ovdje. Osoba kojoj se je pak najbolje obratiti po pitanju pokusâ sa svijećom je profesor Nenad Judaš, koji je dosta svog popularizatorskog i pedagoškog rada posvetio upravo svijeći.