Poštovani, znam da je zadatak vrlo jednostavan i banalan, ali me izluđuje jer nikako ne dobivam točan rezultat, nego približno. Zadatak glasi ovako: množinska koncentracija prve otopine HNO3 je 0,25 mol/dm^3, a druge otopine 3 mol/dm^3. Koliki volumen prve i druge otopine treba pomiješati da se dobije 500mL otopine masene konc. 31,5 g/dm^3? Ja sam tu izračunala množinu krajnje otopine i stavila da zbrojevi množina ove dvije otopine moraju biti jednaki njoj pa sam to onda napisala u obliku umnoška cV i onda iz c1V1=c2V2 izrazila jedan od volumena. Je li moj postupak dobar, a rješenje koje imam u skripti krivo ili je suprotno? Unaprijed zahvaljujem

Ime i prezime: Ana M. myra.ana1995@gmail.com

Kako nisi napisala niti vlastito rješenje, niti rješenje iz skripte, a niti si rekla odakle ti točno taj zadatak, ne mogu reći jesi li, odnosno što si omašila u računu, kao što ne mogu niti komentirati rješenje iz skripta.

Ono što mogu je riješiti zadatak i napisati što sam dobio.

Formula koja vrijedi za svako miješanje je da je suma množina dušične kiseline u prvoj i drugoj otopini jednaka množini dušične kiseline u konačnoj otopini:

n1(HNO3) + n2(HNO3) = n3(HNO3)

Ona se odmah može prevesti u:

c1(HNO3)∙V1(HNO3) + c2(HNO3)∙V2(HNO3) = c3(HNO3)∙V3(HNO3)

Druga jednadžba, o aditivnosti volumenâ vrijedi samo ako se miješanjem neće dogoditi ništa bitno s gustoćom. Općenito pak vrijedi aditivnost masa:

m1(HNO3, ot.) + m2(HNO3, ot.) = m3(HNO3, ot.)

koja se s volumenima povezuje preko gustoća:

ρ1(HNO3, ot.)∙V1(HNO3, ot.) + ρ2(HNO3, ot.)∙V1(HNO3, ot.) = ρ3(HNO3, ot.)∙V1(HNO3, ot.)

Ako te zanima, gustoće dušične kiseline pri koncentracijama od 0,25 mol/L, 0,50 mol/L i 3,0 mol/L iznose redom 1,0 g/mL, 1,01 g/mL i 1,10 g/mL.

Ubaciš li to u račun i usporediš rezultat s onime koji dobiješ s aproksimacijom o aditivnosti volumenâ, primijetit ćeš da se razlikuju tek na četvrtoj značajnoj znamenci (0,04541 L za volumen koncentrirane kiseline ako se uključe i gustoće, a 0,04545 L ako se ne uključe). Razlog tomu je to što je koncentrirana otopina, iako joj gustoća dosta odudara od gustoće vode, dodana u razmjerno maloj količini pa nije bitno promijenila gustoću razrijeđene otopine. K tomu, znatne se promjene volumena obično zbivaju kad se radi s otopinama u kojima su maseni udjeli otopljenih tvari od po nekoliko desetaka posto.