Pozdrav! Molila bih pomoć oko ovog zadatka :) zbunjuje me Tijekom reakcije neutralizacije 200 cm3 klorovodične kiseline koncentracije 0,01 mol dm–3 i 20 cm3 kalijeve lužine koncentracije 0,01 mol dm–3 povisi se temperatura u kalorimetru i oslobodi se toplina od 11,1 J. Koliko iznosi reakcijska entalpija opisane reakcije? Hvala unaprijed!!!

Ime i prezime: Sara

Jednadžba reakcije, od čega je mudro krenuti kad ne znaš što sa zadatkom, glasi:

HCl + KOH → KCl + H2O

Ona lijepo pokazuje da klorovodična kiselina i kalijev hidroksid reagiraju u omjeru 1:1, što znači da će limitirajući reaktant biti onaj kojega ima manje. Kako su koncentracije iste, a volumen lužine deset puta manji, očito će limitirajući reaktant biti kalijev hidroksid. Kako neutralizacije u principu imaju iskorištenja od 100 %, doseg reakcije bit će jednak množini kalijevog hidroksida. Do reakcijske entalpije preostaje još jedan korak: ona je jednaka omjeru oslobođene topline (pri stalnom tlaku) i dosega reakcije.

Matematskim jezikom:

ΔrH = Q/ξ