Karakterizira li amino-kiseline (sa skupinom -NH2 i -COOH) nastanak skupina -COO- i -NH3+?

I jesu li to tautoizomeri?

Ime i prezime: Tomislav B.

Tautomeri (ne tautoizomeri) su izomeri koji se razlikuju samo položajem vodikovog atoma, a Zwitterioni aminokiselina potpadaju pod tu definiciju. Ipak, kako se radi o specifičnoj podvrsti tautomerije, uvijek će se kod aminokiselina govoriti o Zwitterionima, a ne o tautomerima.
Aminokiselina će biti prisutna kao Zwitterion u vodenim otopinama čija vrijednost pH odgovara izoelektričnoj točki te aminokiseline, dok će inače Zwitterioni biti manje zastupljeni. U drugim otapalima stupanj autoionizacije ovisit će o svojstvima otapala (u prvom redu o polarnosti i o sklonosti formiranju vodikovih veza), dok su u krutom stanju aminokiseline tipično opet Zwitterioni.