Izračunati koncentraciju H+ jona kada reaguje 90cm3 rastvora HNO3 koncentracije 0,1M sa 190 cm3 rastvora Ba(OH)2, koncentracije 0,11M. Nisam našao nigdje urađen ovakav tip zadataka, pa sam Vas zamolio za pomoć. Ja sam to uradio tako sto sam nasao odnos koncentracija H+ i OH- jona (na osnovu jednačina disocijacije i odnosa količina nitratne kiselina i barijum hidroksida), i onda taj odnos iskoristio u jednacini jonskog produkta. Dobio sam rjesenje [H+] = 6.562·10^-8 M, odnosno pH=7,183, pa me zanima je li ovo tačno.

Ime i prezime: Emir Šabić sabicemir98@gmail.com

Ne mogu reći da razumijem tvoj postupak, ali prilično sam siguran da s njim nešto ne štima jer si dobio krivi rezultat.

Zadatak se, kako bi to trebalo biti sa stehiometrijskim zadacima, počinje rješavati tako da se napiše jednadžba reakcije:

Ba(OH)2 + 2 HNO3 → Ba(NO3)2 + 2 H2O

Ona pokazuje, ako nam to već prije nije bilo očito, da će se barijeva lužina i dušična kiselina neutralizirati u omjeru 1:2. To znači da ćemo mjerodavni reaktant odrediti tako da množinu barijeve lužine podijelimo s 1 (dakle, ostavimo istom), množinu dušične kiseline podijelimo s 2, a dobivene brojke usporedimo. Kako barijeve lužine ima dvostruko više i k tomu je koncentriranija, nije teško pogoditi da je upravo ona u suvišku.

Suvišak će onda otopinu činiti lužnatom. Koncentraciju preostalih hidroksidnih iona odredit ćemo tako da od početne množine oduzmemo ono što će se utrošiti u reakciji s kiselinom, a rezultat podijelimo s ukupnim volumenom otopine:

c(OH) = n(OH)/Vuk.

= (2∙n(Ba(OH)2) ‒ n(HNO3))/(V(Ba(OH)2) + V(HNO3))

= (2∙c(Ba(OH)2)∙V(Ba(OH)2) ‒ c(HNO3)∙V(HNO3))/(V(Ba(OH)2) + V(HNO3))

Taj mi je račun kao rješenje dao koncentraciju hidroksidnih aniona od 0,117 mol/L, što znači pH = 13,07, odnosno koncentraciju hidronâ od 8,54 ∙ 10‒14 mol/L.

Inače, ovakvih zadataka smo već podosta riješili, ali slažem se da ih nije trivijalno naći. Evo ni meni sad to nije pošlo za rukom pa sam rješavao ispočetka.