Molim Vas za pomoć.Ako je pH=12 neke 0,1 mol/L baze metala prve grupe PSE. Osmotski pritisak te baze na datoj temperaturi T je: a) 0,1·RT b) 0,11·RT c) 1,1·RT d) 0,01·RT Unaprijed hvala, Denis

Ime i prezime: Denis Hasić ciprol500@hotmail.com

Alkalijski hidroksidi u vodi disociraju gotovo potpuno. Samo litij malo trokira pa će tako pri 25 °C njegova otopina koncentracije 0,1 mol/L biti 92 % disocirana (računao sam iz podataka odavde). No, čak i bez tog podatka trebalo bi biti krajnje sumnjivo da će neka alkalijska lužina koncentracije 0,1 mol/L imati pH od samo 12. Toj vrijednosti pH odgovara vrijednost pOH od 2, što pak odgovara koncentraciji hidroksidnih aniona od 0,01 mol/L. To bi pak značilo da je alkalijski hidroksid u vodi disociran tek 10 %, što će reći da je u vodi uglavnom prisutan u obliku, hm, molekula, što je pak u najmanju ruku bedasto. Da ne duljim, ovakav se zadatak ne bi smio naći ni u kakvom nastavnom materijalu.

Općenito, osmostski se tlak iz koncentracije računa prema formuli:

Π = fc∙R∙T

pri čemu se faktor f može izračunati iz stupnja disocijacije:

f = 1 + α

Stupanj disocijacije isto je pak što i množinski udio tvari koja je disocirala, u ovom slučaju disocirane baze:

α = [OH]/c(baza)