Što mi možete reći o starom alkotestu i njegovim obojenostima?

Ime i prezime: Antonela Abičić antonela.abicic@gmail.com

Ako misliš na alkotestove koje koristi policija, ne mogu reći puno, osim da su to redovito bile elektroničke naprave. Današnji mjere struju nastalu oksidacijom alkohola u gorivnoj ćeliji, dok su prije barem u nekima bile prisutne nekakove cjevčice koje bi iznad određene količine etanola, opet električkim putem, promijenile boju. Što je bilo u tim cjevčicama, nije mi poznato.

Ako pak misliš na demonstracijske pokuse koji se nazivlju alkotestovima ili pak na prve pokušaje dokazivanja alkohola u dahu, onda te vjerojatno zanimaju oksidacija etanola bikromatom ili permanganatom u kiseloj otopini. Redukcijom narančastog bikromata nastaje kromov(III) kation koji će obično formirati zeleno obojane komplekse, dok će permanganat u kiselom pocrvenjeti pa požutjeti pa konačno izgubiti boju. pH i koncentracija permanganata, kao i količina etanola, određuju tijek promjene boje.

Nije nemoguće da ima još takovih reakcija. Ako te zanima više bilo o elektroničkim alkotestovima, bilo o demonstracijskim pokusima, javi se s preciznijem pitanjem pa ćemo pokušati još štogod naći.