Pozdrav, molim Vas pomoc oko sljedeceg zadatka. Bakar se otapa u dusicnoj kiselini. U razrijedenoj kiselini, uz bakrov(II) nitrat i vodu, nastaje dušikov(II) oksid, a u koncentriranoj dušikov(IV) oksid. Napisi i izjednaci redoks jednadzbe. Mislim da me prvenstveno zbunjuje sto je naglaseno da se reakcije dogadaju u razrijedenoj kiselini i u koncentriranoj, pa Vas molim da mi objasnite kakvu razliku to inace cini za reakcije. Unaprijed Vam puno hvala

Ime i prezime: Barbara Marić

U pitanju nije naglašen podatak da se jedna reakcija zbiva u razrijeđenoj, a druga u koncentriranoj kiselini, nego je taj podatak naprosto zadan, on je bitan dio pitanja, a ono što je naglašeno je podatak da u prvom slučaju kao produkt nastaje dušikov(II) oksid, a u drugome dušikov(IV) oksid.

Naime, pitanje je moglo glasiti i ovako: "Napiši i izjednači jednadžbe kemijske reakcije reakcije (redoks-reakcije) bakra s razrijeđenom dušinom kiselinom i bakra s koncentriranom dušičnom kiselinom".

Postavljač pitanja je, da bi olakšao pitanje, dodatno naglasio još i podatak da u reakciji s razrijeđenom dušičnom kiselinom nastaje dušikov(II) oksid, a u reakciji s koncentriranom dušikov(IV) oksid. Postavljač pitanja to nije trebao naglasiti, mogao je poći od pretpostavke da bi rješavači zadatka taj podatak trebali znati jer su ga naučili, ali je ipak odlučio pomoći rješavačima pa je i taj podatak naglasio.

Inače, o reakciji bakra s dušičnom kiselinom već smo više puta pisali, vidi npr. ovdje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr