Zašto se svi metali osim željeza i mangana smatraju "obojenim" metalima? Ne bi li se samo bakar, zlato, cezij i bizmut... trebali smatrati obojenim?

Ime i prezime: Tomislav B.

Razlozi su po svoj prilici povijesni. Željezo dominira u metalurgiji (95 % svekolike proizvodnje), a usput troši ogromne količine ugljena koji je podosta crn te proizvodi ne puno manje crnu šljaku. To bi moglo ležati iza riječi "crno". Pretpostavljam da kraj toga baš sve djeluje življe, dakle obojeno, dok činjenica da svi ostali metali čine svega dvadesetinu ukupne proizvodnje olakšava, ako već ne opravdava da ih se stavi zajedno.
Usput budi rečeno, nisu metalurzi prvi koji su sve osim jedne kategorije proglasili "obojenim". Isto su napravili i europejski i američki rasisti, samo što je u njih "dominantna" kategorija bijela.