Ako reagira 25 grama vodika i 48 grama kisika i pri tome nastaje 41.56 grama vode odgovorite: A)koliko bi nastalo vode da je iskoristenje 100% B)koliko je iskoristenje reakcije C)koji je mjerodavni reaktant D)koji je reaktant u suvisku i koliko iznosi taj suvisak u gramima

Ime i prezime: Ana Hrvoj hrvoj.56@gmail.com

Kako se računa iskorištenje, detaljno sam opisao ovdje.

Ono što trebaš je ukratko izračunati koliko najviše vode može nastati iz vodika, a zatim isto za kisik. Manja vrijednost bit će maksimalna količina vode koja se može dobiti iz obaju reaktanata kad zajedno reagiraju u tim količinama. Reaktant koji može dati manju količinu vode zove se limitirajući reaktant i on određuje maksimalnu moguću količinu produkta, dakle ono što bi se dobilo sa stopostotnim iskorištenjem. Drugi reaktant je očito onaj za koji se veli da je u suvišku, a suvišak ćeš izračunati tako da izračunaš koliko ga treba za onu količinu produkta koju daje limitirajući reaktant i onda tu vrijednost oduzmeš od ukupne količine tog reaktanta. Na kraju, iskorištenje ćeš dobiti tako da dobivenu količinu vode podijeliš s maksimalno mogućom.

Usput budi rečeno, izbor reakcije zorno pokazuje autorovo nerazumijevanje osnova kemije, budući da vodik i kisik u principu reagiraju s potpunim iskorištenjem.