Pozdrav, molio bih Vas da mi odgovorite na sljedece pitanje. Da li oksidacijom 3-metil-2-heksanola nastaje keton (3-metil-2-heksanon) ili dvohidroksilni alkohol (vrsi se oksidacija metil grupe)?

Ime i prezime: Emir Šabić sabicemir98@gmail.com

Ako se nalaze u otopinama u kojima ima vode, ketoni će biti u ravnoteži s tzv. geminalnim diolima. Tipično su ketoni daleko stabilniji od odgovarajućih geminalnih diola, ali nađe se iznimki poput npr. kloral-hidrata, kod kojega je stabilnija diolna forma. U slučaju 3-metilheksan-2-ona taj će alkohol biti 3-metilheksan-2,2-diol i ravnoteža će vjerojatno biti jako pomaknuta prema ketonu, budući da nema funkcionalnih skupina koje bi stabilizirale diol.

Što se tiče oksidacije metilne grupe, rekao bih da si nešto pobrkao jer se ovdje oksidira hidroksilna grupa, odnosno ugljikov atom na kojemu se ona nalazi. Za oksidaciju metilne grupe na tom spoju, koja ne bi uključivala i oksidaciju hidroksilne grupe, trebao bi ili podulji reakcijski put, ili nekakav enzim koji radi upravo tu selektivnu oksidaciju.