Pozdrav ! Imam problema sa elektronskom konfiguracijom tj. nije mi jasno kako se radi kada imamo postavljenu valenciju nekoga iona u osnovnom stanju. Kakvo je to stanje i kako što činiti s valencijom ? Npr. Koja je el.konfiguracija dvovalentnoga magnezijeva iona u osnovnom stanju? Unaprijed hvala Lp!

Ime i prezime: Pamela Pinjuh pamelapinjuh@gmail.com

Osnovno stanje atoma je stanje u kojemu su elektroni u najnižim stanjima u kojima mogu biti. Dakle, ako ih redom stavljaš u dostupne energijske razine, ideš od najniže prema višima i tako dok ne "postaviš" sve elektrone. To je upravo ono što radiš dok pišeš elektronske konfiguracije. Kod pobuđenih stanja barem će jedan elektron biti na višoj razini, što znači da će postojati neka "prazna" atomska orbitala u koju se pobuđeni elektron može spustiti.

Što se pisanja elektronskih konfiguracija ionâ tiče, posao je isti kao i s neutralnim atomima, samo što sad imaš drugačiji broj elektronâ. Za magnezijev kation, koji ima dva elektrona manje negoli neutralni magnezijev atom, elektronska će konfiguracija biti ista kao i za neon.

Inače, na slično sam pitanje već odgovorio.