Šta su fotohemijski oksidansi,koliko negativno utiču na atmosferu i koji su načini prevencije i smanjenja njihove količine? Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Aleksa Vavić

Fotokemijski oksidansi su oksidansi koji nastaju fotokemijskim reakcijama, tipično u atmosferi, često reakcijama dušikovih oksida i hlapljivih organskih spojeva. Najpoznatiji od njih je ozon, a bitni su i peroksiacetilni nitrat i vodikov peroksid.

Na samu atmosferu oni ne utječu nikako, ali nezgodni su za sve živo u toj atmosferi. Poradi toga što su to dosta jaki oksidansi, biljke i životinje koje su im izložene trpjet će štetu, katkad dovoljnu da organizam ugine.

Smanjivanje njihove količine može se postići manjom potrošnjom fosilnih goriva i, općenito, osiguravanjem toga da se što manje zagađuje zrak. Kako "obični" ljudi sami po sebi neće trošiti manje goriva, teret tih promjena je na politici. Politika pak, kako se čini, nije jako zainteresirana za okoliš, tako da ne treba biti previše optimističan oko toga što će biti s okolišem, odnosno nama u njemu.
Pojedinci zainteresirani za okoliš, odnosno za vlastito zdravlje, mogu se za početak sâmi ponašati odgovorno (dakle smanjiti vlastitu potrošnju energije, osobito one sadržane u fosilnim gorivima), a ako imaju volje i vremena, trebaju se organizirati i vršiti pritisak na politiku. S obzirom na to da čovječanstvo trenutno preko polovice energije dobiva iz fosilnih goriva, posao koji treba napraviti u najmanju je ruku ogroman i vjerojatno neće biti dovoljno koristiti niti Sunce, niti vjetar, nego će trebati i znatno povećati količinu energije koju dobivamo iz nuklearne fisije te uložiti znatno više truda u razvoj fuzijske tehnologije.

Nešto informacija o fotokemijskim oksidansima možeš naći ovdje.