Hoće li gorenjem metana CH4 uz nedovoljan pristup kisika O2 prije nastati ugljikov monoksid CO ili formalin H2CO?

Na koji se način najlakše proizvodi formalin?

Ime i prezime: Tomislav B.

Uz prikladne uvjete (tlak, temperatura, katalizator) oksidacija metana kisikom može dati formaldehid kao glavni produkt. Industrijski se formaldehid dobiva katalitičkom oksidacijom metanola jer ga je lakše oksidirati.

Lakoća proizvodnje stvar je skale na kojoj se radi i materijalâ s kojima se raspolaže. Kemijska industrija preferira katalitičku oksidaciju. U laboratorijima se pak formaldehid obično uopće ne sintetizira, već se koristi onaj proizveden industrijski. Ako bi se baš moralo proizvesti malo "domaćeg" formaldehida, vjerojatno bi to opet bila oksidacija metanola. Jedan recept koji sam našao preporuča prevođenje para metanola i zraka preko užarenog platiniziranog azbesta. Vjerojatno se azbest može zamijeniti nečim manje pogubnim po zdravlje, ali očito treba imati katalizator.