Pozdrav, kako bi izgledao izraz za kvadratnu jednadžbu nakon sredivanja zadatka jer nikako da dobijem točno rješenje: Treba izračunati konc. HI u ravnoteži, ako je u zatvorenoj posudi od 1L na početku reakcije 1 mol vodika i 2 mola joda, Kc = 0,00003 M (3x10^-5). R: c(HI) = 0.00774 M Postupak bi trebao biti dobar ako se ne varam: H2 + I2 -> 2HI 1 2 0 -x -x 2x 1-x 2-x 2x Kc = (2x)^2 / (1-x)(2-x) x = cemu?

Ime i prezime: Robert Kerep robert.kerep1@gmail.com

Ja sam krenuo ovako:

H2 + I2 ⇄ 2 HI

Kc = [HI]2/[H2][I2]

= [HI]2/(c0(H2) – [HI]/2)(c0(I2) – [HI]/2)

Rješivši tu kvadratnu jednadžbu podosta slabe estetike, dobio sam da će ravnotežna koncentracija jodovodika iznositi 0,00775 mol/L, što je dovoljno blisko rješenju da ne osjećam potrebu za traženjem mogućih grešaka.
U postupku koji si opisao nepoznanica x ne označava ravnotežnu koncentraciju jodovodika, nego njezinu polovicu. Jesi li pokušao svoje rješenje pomnožiti s dva? Ako time dobiješ rješenje koje se navodi kao točno, onda zapravo i nemaš problema. Ako ne, onda vjerojatno postoji još poneka greška u tvojem računu. U tom slučaju preporučam da lijepo sve označiš (možeš kako sam ja, a možeš si smisliti i oznake kakve su ti već po volji) i rješavaš korak po korak, tako da se ništa putem ne zagubi.

Usput da dodam, za vježbu ili zabavu možeš u tražilicu upisati "jodovodik" jer smo već pomagali u rješavanju nekoliko sličnih zadataka.