Na koje sve načine se može dobiti kalcijev propanoat?(jednadžbe)

Ime i prezime: Marta Domladovac domladovacmarta.gmail.com

Općenito se soli mogu dobiti na mnoštvo načinâ, a ovdje ću pobrojati neke klasične:
- reakcija kiseline i lužine
- reakcija kiseline i oksida metala
- reakcija kiseline i metala
- reakcija jake kiseline i soli metala i slabe kiseline
- reakcija metala i nemetala
- reakcija lužine i oksida nemetala
- reakcija jake lužine i soli slabo bazičnog metala
- reakcija dviju soli (dvostruka izmjena)

Očito, neke od ovih reakcija otpadaju za kalcijev propanoat (jedan reaktant prilično će sigurno biti propanska kiselina), ali sigurno će proći kalcij, kalcijev oksid i kalcijev hidroksid s vodenom otopinom propanske kiseline (čista kiselina i metal vjerojatno su vrlo loša ideja). Također prolaze i npr. kalcijev karbonat ili sulfid (s tim da potonju reakciju najtoplije ne preporučam), a mogu si zamisliti i npr. reakciju srebrovog propanoata sa srebrovim jodidom, iako takvu reakciju nema puno smisla izvoditi.

Jednadžbe ostavljam tebi, a ako bude problema s izjednačavanjem, pogledaj prvo ovdje pa se javi opet, zapneš li gdjegod.