Lijep pozdrav! Nije mi u potpunosti jasno kako smo došli do vrijednosti od 1,8*10^-9 kada govorimo o vjerojatnosti nalaženja atoma vodika u obliku iona vodika u čistoj vodi. Jasna mi je aproksimacija da se uzima primjerice da je ta vjerojatnost 0,01 odnosno 1 u 100 slučajeva,a da je ostalih 99 od 100 slučajeva vjerojatnost da se nalazi kao dio molekule vode. I kako smo sada došli do ove 1,8*10^-9 vrijednosti, budući da nju koristimo u međukoraku i kako bi došli do ionskog produkta vode

Ime i prezime: Stela Marković stela_markovich@hotmail.com

Meni pak nisu jasne tri stvari. Prvo mi nije jasno zašto bi se itko bavio vjerojatnošću, kad je puno praktičnije raditi s koncentracijama. Još mi više nije jasno odakle ova "aproksimacija" od jedan posto. Ona je, naime, pogrešna za punih sedam redova veličine. Najmanje mi je pak od svega jasno odakle uopće dobiti tu vjerojatnost, ako ne preko ionskog produkta vode, odnosno koncentracije hidronâ u neutralnoj vodi.

Da ne idem dalje u nejasnoće, ja bih tu vjerojatnost nalaženja vodika kao hidrona izračunao tako da koncentraciju hidronâ u neutralnoj vodi podijelim s koncentracijom vodikovih atoma u vodi. Koncentracija vodikovih atoma dvostruko je veća od koncentracije same vode jer svaka molekula ima dva vodikova atoma, dok je koncentracija vode u vodi zapravo molarni volumen vode. Dalje mogu matematskim jezikom:

p(H+, H2O) = c(H+, H2O)/c(H, H2O)

= c(H+, H2O)/(2∙c(H2O, H2O))

= c(H+, H2O)/(2∙n(H2O)/V(H2O))

= c(H+, H2O)/(2∙m(H2O)/(M(H2O)∙V(H2O)))

= c(H+, H2O)/(2∙ρ(H2O)/M(H2O))

= c(H+, H2O)∙M(H2O)/(2∙ρ(H2O))

= (10–pH mol/L ∙ M(H2O))/(2∙ρ(H2O))

S tim računom dobije se vrijednost 9 ∙ 10–10 tj. duplo manje od onoga što ti spominješ. Razlika potječe ili jer je tvoj nastavnik zaboravio koliko vodikovih atoma sadrži molekula vode, ili jer je u vodikove ione uračunao i hidroksidne.