1.Koje su dvije skupine elemenata najreaktivnije u PSE? 2.Opiši što se događa u ustima, kada zagrizeš zubom sa tamnom blombom aluminijsku foliju? Molim pomoć i puno hvala, Pozdrav od Petra

Ime i prezime: petar jurina kluksa@kbc-zagreb.hr

Najreaktivniji su alkalijski metali i halogeni elementi.

Drugi bi zadatak trebalo malo modernizirati, budući da su plombe postale rjeđe, a crne pogotovo. Stoga predlažem da napraviš idući pokus. Uzmi komadić aluminijske folije i bilo koji komad jedaćeg pribora (npr. žlicu, bitno je samo da nije aluminijska). Zatim oboje stavi na jezik, i to tako da se i sami međusobno dotiču. To bi ti trebalo dati praktičan uvid u to što se u takovom eksperimentu događa u ustima. Teorijski uvidi kreću pak od Luigija Galvanija, odnosno njegovih pokusa sa žabljim kracima. Da ne idem ipak previše u povijest, reći ću samo da u pokusu imaš dva različita metala koja su s jedne strane spojena direktno, a s druge preko medija koji vodi električnu struju. Isto vrijedi za sve galvanske članke. Nadam se da će ti te informacije biti od koristi.