Gdje se može nabaviti glicerol i zašto je modra galica opasna i koliko je opasna?

Ime i prezime: Marija Rubak jajanqi@gmail.com

Glicerol za medicinsku uporabu može se nabaviti u apotekama. Nedavno sam vidio da ga imaju i u Mülleru, a ako ti trebaju veće količine npr. za praviti smjesu za ogromne balone od sapunice, onda ti je najmudrije (i to ujesen) obilaziti dućane poput Peveca ili Bauhausa pa gledati imaju li antifriz na bazi glicerola (dominiraju oni s etan-1,2-diolom (obično piše "etilen-glikol"), ali nađe se i pokoja iznimka).

Modra galica je umjereno otrovna za ljude. Odvratnog je okusa koji ostaje satima po kušanju, tako da nije vjerojatno da će se itko njome slučajno otrovati, a k tomu progutana u većim količinama izazivlje povraćanje, što odvraća smrt i od onih koji su si baš tako nakanili prekinuti život. Taj emetički efekt koristi se u medicini, kako bi se kod trovanja opasnijim tvarima izazvalo povraćanje i uklonilo otrov prije no što bude posve apsorbiran u krvotok. Ostali problemi što ih modra galica može izazvati svode se na iritaciju očiju, kože ili kojeg već dijela tijela što je bio izložen modroj galici.