Molim da mi pomognete oko zadatka: potrebno je izračunati volumen otopine natrijeva hidroksida pH=10, koji treba dodati u 1 mL otopine neke kiseline pH=3, tako da konačni pH bude 5. Je li uopće moguće riješiti ovaj zadatak ako ne znamo koja je i kakva kiselina u otopini pH=3? Je li moguće riješiti ako znamo samo da je jednoprotonska?

Ime i prezime: Dominik Horvat mangryb@gmail.com

Dobro si naslutio. Zadatak nije baš najsretnije postavljen. Čak i ako znamo da se radi o monoprotonskoj kiselini, nedostaje nam još podatak o njezinoj jakosti. Ako je kiselina slaba, onda se zadatak pretvara u zadatak o puferima, što traži malo više računa od pukog operiranja s volumenima, množinama i koncentracijama. Ako je pak kiselina vrlo jaka, onda bi nas barem malo trebalo mučiti to što pri koncentracijama kiselina koje će polučiti vrijednost pH od 5 autoionizacija vode prestaje biti nebitna.

Preskočimo li te trivijalne detalje, zadatak se svodi na kombinaciju neutralizacije i razređivanja. Njegovo se pak rješavanje svodi na postavljanje izraza za konačnu koncentraciju kiseline:

c2(HA) = n2(HA)/Vuk.

= (n1(HA) ‒ n(NaOH))/(V(HA) + V(NaOH))

= (c1(HA)∙V(HA) ‒ c(NaOH)∙V(NaOH))/(V(HA) + V(NaOH))

U tom se izrazu nalazi točno jedna nepoznanica i to je upravo volumen natrijeve lužine, tako da će se njezinim rješavanjem dobiti konačno rješenje zadatka.