Imam dva pitanja: 1. kako dobiti 20% otopinu NaOH? 2. Koliko je jako opasan sumporov dioksid? Koliko je udisaja smrtonosno?

Ime i prezime: anamarija jajanqi@gmail.com

Ako imaš vodu i kruti natrijev hidroksid, onda ćeš 20 %-tnu natrijevu lužinu dobiti npr. tako da u 80 mL vode otopiš 20 g natrijevog hidroksida. Ako imaš nešto drugo, javi što imaš pa ćemo nešto smisliti.

Sumporov dioksid je potencijalno smrtonosan, ali toliko neugodan da se ljudi u pravilu maknu prije no što ozbiljno stradaju. Zbog toga su žrtve u pravilu ili radnici u industriji, ili osobe koje pate od kroničnih bolesti dišnog sustava, poput astme ili kroničnog bronhitisa. Od poznatih smrtnih slučajeva, o kojima ćeš više naći npr. ovdje, koncentracije su mahom ostale nepoznate, budući da se radilo o nesrećama na radu. Ipak, izvjesno je da su žrtve barem pokoju minutu bile izložene zraku u kojemu je sumporov dioksid bio prisutan barem u promilima, budući da je u tim slučajevima došlo do ispuštanja čistog ili koncentriranog sumporovog dioksida. Prema tome, može se očekivati da će nekoliko udisaja čistog sumporovog dioksida biti smrtonosno za ljude. Za usporedbu, smatra se da su udjeli od preko 100 ppm (to bi bilo jedan posto od jedan posto) direktno opasni po zdravlje i život.
Više o toksikologiji sumporovog dioksida možeš pročitati ovdje, dok su osnovne informacije lijepo sažete ovdje.

P.S. Bilo bi lijepo i potpisati se.