Poštovani, možete li mi ukratko opisati kemijska svojstva i specifičnosti tris(acetilacetonato)željeza (III) odnosno uputiti me na odgovarajuću literaturu u kojoj bih mogao naći podrobnije informacije o konkretnom spoju. Također vas molim da mi pojasnite koordiniranje acetilacetona kao liganda u kompleksima, konkretno u gore navedenom spoju. Sinteza se vrši miješanja otopine željezova (III) klorida s metanolnom otopinom acetilacetona. Redakcijskoj smjesi dodaje se još i otopina natrijeva acetata. Zanima me koja je uloga metanola i natrijeva acetata u pripravi spoja? Pretpostavljam da je kod natrijeva acetata riječ o vezanju kloridnih iona? Srdačan pozdrav!

Ime i prezime: R. Sušanj rsusanj@gmail.com

Tris(acetilacetonato)željezo(III) je razmjerno stabilan kompleks intenzivne crvene boje, dobro topljiv u nepolarnim otapalima, a u vodi ne baš pretjerano (2 g/L). Molekule su mu pravilne oktaedarske geometrije, a poradi toga što su ligandi bidentatni kompleks se javlja u dva enantiomera (Δ i Λ) koji se međusobno pregrađuju dovoljno sporo da ih se može razdvojiti. Više podataka naći ćeš na pripadnom vikipedijskom članku, a ako imaš priliku zaviriti u kakvu knjižnicu bolje opremljenu kemijskom literaturom, od koristi će ti biti udžbenici anorganske i osobito koordinacijske kemije. Ako ti je pak sve to nedostupno, ili ne možeš naći podatak koji ti treba, javi što te točno zanima. Kemijska svojstva i specifičnosti dosta su labav termin.

Acetilacetonatni anioni su bidentatni jer imaju dva kisikova atoma koji se mogu vezati na metalne katione (kao i općenito na Lewisove kiseline) i koji su međusobno udaljeni taman toliko da se istovremeno mogu vezati na isti kation. Slično vrijedi za mnoge druge 1,3-diketone, odnosno diketonate, kao i općenito za spojeve kod kojih se heteroatomi nalaze u sličnim pozicijama.

U sintezi tris(acetilacetonato)željeza(III) metanol je otapalo, a natrijev acetat služi kao baza tj. za prevođenje acetilacetona u acetilacetonatne anione koji će i dati kompleks sa željezom. Reakcijom željeza i acetilacetona u neutralnim uvjetima oslobađala bi se klorovodična kiselina koja bi razorila kompleks. Ako imaš priliku, uzmi manju količinu tris(acetilacetonato)željeza(III) pa ga ubaci u koncentriranu klorovodičnu kiselinu, da vidiš što se događa.

Usput budi rečeno, tris(acetilacetonato)željezo(III) se lako može spraviti i u vodi, i to s natrijevim hidroksidom kao bazom. Dovoljno je u otopinu npr. željezovog(III) klorida uliti koncentrirane natrijeve lužine, odmah potom dokapati acetilacetona i onda otopinu par minuta kuhati uz miješanje, pa da nastane hrpa crvenog taloga. Produkt će vjerojatno biti manje čist od onoga što se dobije u metanolu, ali zato je sinteza gotova za desetak minuta, skupa s odsisavanjem i sušenjem produkta.