Dobar dan, možete li mi odgovoriti na ovo pitanje. Naime, zadatak glasi: koliki je stupanj disocijacije i konstanta disocijacije neke monoprotonske kiseline(slaba) ako otopina kiseline konc. 0,1 mol/dm3 ima pH 3,3. Dobila sam da je stupanj disocijacije 0,5012 %, no zapela sam kod računanja konstante disocijacije; napisala sam da je Ka=x^2/c(monoprot.kiseline). Iz toga trebam izvući Ka, ali ne znam kako. Hvala na pomoći! Pozdrav!

Ime i prezime: Anita Horvat

Stupanj disocijacije definiran je kao (brojevni) udio kiseline koji je disocirala:

α = [A]/c(HA)

Ako se radi o čistoj otopini kiseline (tj. ako nema drugih primjesa), koncentracija hidronâ bit će približno (dok god je koncentracija kiselina za nekoliko redova veličine veća od koncentracije hidronâ koji će nastati autoionizacijom vode) jednaka koncentraciji anionâ te kiseline:

[A] = [H+]

Koncentraciju hidronâ možeš pak dobiti iz vrijednosti pH i to je, pretpostavljam, put kojim si računala stupanj disocijacije. A ako i nisi, svakako smo dobili isti rezultat.

Konstanta disocijacije monoprotonske kiseline može se izračunati barem na dva načina. U oba slučaja trebaš krenuti od njezine definicije koja je ponešto drugačija od onoga što si ti zapisala. Za proces:

HA ⇌ H+ + A

izraz za konstantu ravnoteže glasit će:

Ka = [H+][A]/[HA]

Kako su [H+] i [A] u ovom slučaju jednaki, gornji će dio razlomka odgovarati tvojemu x2. Donji dio jednak je pak razlici ukupne koncentracije kiseline i koncentraciji nedisocirane kiseline, budući da disocirani i nedisocirani oblik zajedno čine svu prisutnu polaznu kiselinu:

c(HA) = [A] + [HA]

Konstantu disocijacije sad možeš izračunati bilo tako da odrediš [H+], [A] i [HA] svako za sebe i onda ih ubaciš u formulu, ili tako da se malo pozabaviš sa stupnjem disocijacije, koji si već izračunala:

Ka = [H+][A]/[HA]

= (α·c(HA))(α·c(HA))/(c(HA) ‒ α·c(HA))

= (α·c(HA))2/(c(HA)·(1 ‒ α))

= α2·c(HA)/(1 ‒ α)

U tu formulu trebaš ubaciti jednu vrijednost koja je zadana i jednu koju si već izračunala, tako da te malo izvođenja spašava od malo računanja.