Pozdrav! Imam pitanje vezano uz lekciju kiseline,baze i soli. Zadana mi je temperatura (10 Celzijevih stupnjeva) i Kw (0.2910 na -14). Traži se Ph vrijednost vode? Neznam kako bih dosla do C kako bi dalje izracunala pH preko formule s antilogaritmima

Ime i prezime: Nikolina Čebohin nika.cebohin@icloud.com

Čista voda je neutralna i za nju pri svakoj temperaturi vrijedi da će koncentracije hidronâ i hidroksidnih iona biti jednake:

c(H+) = c(OH)

Konstanta autoionizacije vode uvijek je pak jednaka umnošku tih dviju koncentracija:

Kw = c(H+c(OH)

Ako se traži pH (ne Ph), onda možeš zamijeniti koncentraciju hidroksidnih aniona koncentracijom hidronâ:

Kw = c(H+c(H+)

= c2(H+)

Iz te jednadžbe vidi se da ćeš koncentraciju hidronâ dobiti korjenovanjem konstante autoionizacije vode. Nakon toga ti još preostaje izračunati pH. Postupak je logaritmiranje, a ne antilogaritmiranje.
Bude li problemâ, pogledaj ovdje. Iz jednadžbi u tom odgovoru može se naslutiti i malo kraći put od konstante do pH:

Kw = c2(H+)

Kw/(mol/L)2 = (c(H+)/(mol/L))2

log (Kw/(mol/L)2) = log (c(H+)/(mol/L))2

log (Kw/(mol/L)2) = 2·log (c(H+)/(mol/L))

log (Kw/(mol/L)2) = –2·pH

pH = – (log (Kw/(mol/L)2))/2