Pozdrav! Molim Vas da mi odgovorite na sljedeće pitanje: zašto je,kada imamo azeotropnu smjesu maksimalnog vrelišta otopine HNO3 u vodi, lijevo od 68% udio vode veci u parnoj fazi nego HNO3,a desno od 68% manj? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Martina S.

Smjesa dušične kiseline i vode u kojoj ima 68 % dušične kiseline najstabilnija je tekuća (jer postoje i dva kruta hidrata) smjesa tih dviju tvari pri nama normalnim uvjetima. Stoga će uparavanjem smjese bilo kojeg drugačijeg sastava postupno nastajati upravo ta smjesa tj. sastav će se mijenjati prema najstabilnijem. Ako ima više vode, hlapit će više vode; ako ima više dušične kiseline, hlapit će više dušične kiseline. I tako dok se ne dođe do 68 %-tne otopine.

Ako te pak zanima zašto je najstabilnija upravo ta smjesa, morat ćeš se malo pozabaviti termodinamikom sustava voda-dušična kiselina tj. zadubiti se u znanstvenu literaturu.