Pitanje: Odredite postotni sastav pojedinih elemenata u metil-butanoatu. molim vas i objasnjenje postupka. Pitanje 2: prikazite reakciju izmedu etil-heksanoata i kalijevog hidroksida i nazive produkata Pitanje 3: koja sol nastaje neutralizacijom perkloratne kiseline i amonijevog hideoksida? Hvala unaprijed

Ime i prezime: Sandra Crnkovic sandracrnkovic@gmail.com

Kako izračunati maseni udio elementa u spoju, naći ćeš ovdje te u odgovorima koji se tamo spominju.

Opću jednadžbu reakcija esterâ s natrijevim hidroksidom (dođe isto kao i s kalijem) naći ćeš ovdje, a jednu konkretnu ovdje. Nadam se da će ti biti od koristi.

Neutralizacijom perklorne kiseline i amonijeve lužine nastat će amonijev perklorat. Ta je sol moćan eksploziv, a koristi se i kao raketno gorivo.