Koje su negativne osobine kisika u prirodi i opcenito?

Ime i prezime: Bruno Strljic bruno.strljic565@gmail.com

Među elementima se priča da je kisik vrlo posesivan. Tko god da se nađe s njim u vezi, može se pozdraviti sa svojim valentnim elektronima, dok kisikovima ne može ni primirisati. Od tih silnih elektrona kisik dobiva silan negativan naboj i s njime se više uopće ne može pričati. Navodno je po tomu od njega gori jedino fluor.

Živa se bića pak žale da ih kisik ubija. Svoj zadatak, da oksidira šećere i time iz njih oslobodi energiju koja će pogoniti živa bića, kisik izvršava toliko radikalno da usput oksidira i lipide i proteine, pa čak i nukleinske kiseline. Zbog toga se u sintezu proteinâ mora ulagati dodatna energija, da se zamijene oni oštećeni, a isto tako treba stalno popravljati i DNA, jer će se inače mutacije toliko namnožiti da proteini više neće raditi. K tomu, mutacije kod višestaničnih bića znače i stalan rizik od pojave tumorâ. Zbog toga su živa bića općenito dosta nezadovoljna svojom ovisnošću o kisiku. Međutim, potencijalne zamjene, poput cijanogena, još su gore, tako da se život na Zemlji, makar i uz škrgut Golgijevog aparata, i dalje drži kisika.