Imam 2 pitanja slicnog oblika. Izracunaj volumen dusika koji nastaje zagrijavanjem 1g amonijevog nitrita pri temperaturi od 250C i tlaku od 1bara. Koliki je volumen amonijaka koji se razvije reakcijom 0,05mola aluminijevog nitrida s vodom pri 20C i 10na5 Pa? U reakciji osim amonijaka nastaje i aluminijev hidroksid.

Ime i prezime: Nikola Nemec detsomengangvar@hotmail.com

Za oba zadatka trebaju ti prvo jednadžbe kemijskih reakcija:

NH4NO2 → N2 + 2 H2O

AlN + 3 H2O → Al(OH)3 + NH3

Nakon toga, trebaju ti određene pretpostavke. Prva je da su reakcije išle do kraja, odnosno da im je iskorištenje 100 %. To nigdje u zadatku ne piše, ali bitno je. Druga pretpostavka je da se navedeni tlakovi i temperature odnose na nastale plinove, a ne (samo) na reakcijske uvjete. Ni to ne piše, a isto je bitno.

Za kraj ti treba još jednadžba stanja idealnog plina:

pV = n∙R∙T

Pomoću te jednadžbe može se iz množine, tlaka i temperature plina izračunati njegov volumen.

Množine plinova možeš pak izračunati iz masa reaktanata:

n(N2) = n(NH4NO2)

= m(NH4NO2)/M(NH4NO2)