Pretpostavljam da razni stereo izomeri istog strukturnog izomera nekog spoja imaju ista tališta/vrelišta.

Kod smjese dva ili više stereo izomera istog strukturnog izomera postoje li sniženje tališta i efekt eutetičnosti?

Ime i prezime: Tomislav B.

Stereoizomere dijelimo na enantiomere i dijastereoizomere. Enantiomeri su takvi stereoizomeri koji se odnose kao lijeva i desna ruka, odnosno kao predmet i njegova zrcalna slika koja se s njime ne može preklopiti. Dijastereomeri (ili, kraće, dijastereomeri) su oni stereoizomeri koji nisu enantiomeri.

Smjesa jednakih količina lijevog i desnog enantiomera naziva se racemična smjesa ili, kraće, racemat.

Enantiomeri imaju identična tališta i vrelišta. Dijastereomeri ne moraju imati, i najčešće nemaju, identična tališta i vrelišta. Zanimljivo, talište i vrelište racemata također se može razlikovati od tališta i vrelišta svakog pojedinog enantiomera, s time da su razlike u talištima češće i dosta izraženije, dok su razlike u vrelištima rjeđe i slabije izražene.

Dodatkom male količine jednog enantiomera drugome doći će (u pravilu, uz pokoju iznimku) do sniženja tališta.

To bi bilo kratko i osnovno, a za više podataka zaviri u Wikipediju i u udžbenike organske kemije.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr