Imaju li ravnolančani i razgranati alkani istog reda (strukturni izomeri istog alkana) ista tališta/vrelišta, ako nemaju kako se odnose?

Kod smjese više strukturnih izomera istog alkana postoji li efekt eutetičnosti?

Ime i prezime: Tomislav B.

Razgranati alkani u pravilu će imati niža tališta i vrelišta od n-alkanâ s istim brojem ugljikovih atoma. Razlog tomu leži u obliku molekula: one ravne lakše je međusobno gusto posložiti, dok će kvrgave vjerojatnije, kad se natisnu, među sobom imati većih ili manjih šupljina. To pak znači da će kod razgranatih (kvrgavih) alkana ukupna dodirna površina, odnosno ukupna energija disperzijskih interakcija, biti manja, što pak znači da će ih lakše biti razdvojiti, što se onda odražava u nižim talištima i vrelištima.
Želiš li procijeniti kako se odnose tališta ili vrelišta bilo koja dva izomera nekog alkana, po svoj će ti prilici trebati (super)računalo. Napamet idu samo najgrublje procjene.

Hoće li neka kombinacija različitih tvari moći dati eutektičku smjesu, ovisi o tim tvarima, odnosno o tomu kako im se međusobno slažu kristalne rešetke (budući da se smrzavanjem eutektičke smjese formira superstruktura). Napamet bih rekao da će takovih slučajeva s alkanima biti mnogo, ali da ni za koju kombinaciju ne možeš unaprijed reći kako će se ponašati.