Reakcijom 1g Na i 1L vodika u reakcijskoj posufi nastaje NaH. Volumen vodika izmjeren je pri temp od 20 stupnjeva i tlakom od 100kPa. Izracunaj m neizreagiranog reaktanta i m nastalog produkta, napisi formulu hidridnog iona i reakciju hidridnog iona s vodom. Kako rijesiti

Ime i prezime: Marija Anicic petra.bilela@gmail.com

Prvo treba zapisati i izjednačiti jednadžbu reakcije (spomenuo bih usput da se natrijev hidrid industrijski dobiva reakcijom vodika i rastaljenog natrija):

2 Na + H2 → 2 NaH

Potom trebaš izračunati množinu svakog reaktanta, odnosno maksimalni reakcijski doseg za svakog od njih:

n(Na) = m(Na)/M(Na)

ξ(Na) = n(Na)/ν(Na)

= n(Na)/2

n(H2) = (p(H2)∙V(H2))/(R∙T)

ξ(H2) = n(H2)/ν(H2)

= n(Na)

Reaktant koji daje (naj)manji doseg je limitirajući reaktant, što će reći da određuje koliko daleko reakcija može ići, i to samim time što će se prvi potrošiti. Da odrediš je li u ovoj reakciji limitirajući reaktant vodik ili natrij, trebaš usporediti maksimalne dosege za jedan i drugi.

Kad odrediš koji je reaktant limitirajući, maksimalni doseg reakcije izjednačit ćeš s dosegom za taj reaktant, a višak drugoga izračunat ćeš tako da od njegove početne množine oduzmeš doseg pomnožen sa stehiometrijskim koeficijentom tog reaktanta:

nsuv.(X) = npoč.(X) ‒ ξν(X)

Hidridni anion jaka je baza i vodi će oduzeti hidron, pri čemu će nastati molekula vodika i hidroksidni anion. Jednadžba ne bi trebala biti problem jer su svi stehiometrijski koeficijenti u njoj jednaki jedinici.