Pozdrav, možete li riješiti ovaj zadatak. Natrijev oksid otopimo u vodi i nastaje natrijev hidroksid. Od 200ml pripremljene otopine otpipetirali smo 5ml alikvota koji smo razrijedili na 500ml. Ph razrijedene otopine je 13,23. A) odredite koncentraciju OH- u razrijedenoj otopini B) odredite koncentraciju OH- u pocetnoj otopini C) koliko treba dodati natrijeva oksida da bi se pripremila pocetna otopina Hvala!

Ime i prezime: Mirna Dragić

 


Koncentracija hidroksidnih aniona može se izračunati iz vrijednosti pOH:

c(OH) = 10−pOH mol /L

pOH ćeš pak izračunati iz pH:

pOH = 14 − pH

Kad izračunaš koncentraciju hidroksidnih aniona u razrijeđenoj otopini, koncentraciju koncentrirane otopine dobit ćeš tako da koncentraciju razrijeđene otopine pomnožiš sa 100, budući da razređivanje 5 mL na pola litre nije nego stostruko razređivanje.

Treće pitanje skriva jednu kvaku nebitnu za zadatak, ali bitnu za praktični život. No, krenimo prvo s računom. Pomnožiš li volumen i koncentraciju koncentrirane otopine dobit ćeš množinu otopljenog natrijevog hidroksida:

n(NaOH) = c(NaOH)∙V(konc. otopina)

Kako ti treba masa natrijevog oksida, moraš prvo uzeti u obzir stehiometriju reakcije kojom se on prevodi u hidroksid:

Na2O + H2O → 2 NaOH

Množina natrijevog oksida dvostruko je manja od množine natrijevog hidroksida:

n(Na2O) = n(NaOH)/2

Masu ćeš pak izračunati množenjem množine s molarnom masom:

m(Na2O) = n(Na2O)∙M(Na2O)

A sad o kvaki. Nitko zdrave pameti neće pripravljati natrijevu lužinu otapanjem natrijevog oksida u vodi. Od toga je luđe tek uzeti elementarni natrij. Doduše, dok za to da bi netko uzeo natrijev oksid još nisam čuo, jedan slučaj s natrijem mi jest poznat, kao i to da nije baš najsretnije završio.
Iako neću tvrditi da taj izbor vodi u kataklizme, ipak se radi o materijalu koji s vodom reagira burno, a k tomu i troši vodu, tako da za nekakvu solidnu ideju o konačnoj koncentraciji svakako treba uzeti neku graduiranu posudu ili odmjernu tikvicu i onda na kraju doliti vode do koje već oznake. Nadalje, dok je kutija s natrijevim hidroksidom nešto što će se naći valjda u svakom kemijskom laboratoriju, natrijev oksid to baš i nije.
Ako će mi netko prigovoriti da je to samo zadatak, uzvratio bih time da je odmicanje od realnog svijeta i općenito od pitanjâ čiji odgovori imaju stvaran značaj, pored toga što je mislena lijenost, jedan od razlogâ zašto je kemija među najmržim predmetima. Čemu računati, ako rezultat nikomu ništa ne znači?

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija