Zadatak: Analizom organskog spoja dobiveno je da maseni udio pojedinih elemenata iznosi - ugljik 85,56%, vodik 14,37%. Odredi empirijsku formulu i u koju grupu organskih spojeva pripada. Primjecujem da zbroj masenih udjela ne iznosi 100% pa me zanima je li to zanemarivo i/ili pogreska u pisanju,, ili tih 0,07 takoder otpada na neki element (makar u zadatku nije nista navedeno). Po mojoj racunici empirijska formula mi ispada CH2 (metilen??) i imam dojam da je pogresno, pa vas molim za pomoc oko zadatka

Ime i prezime: Ana Anić anaanicc@gmail.com

Razlika do 100 % toliko je sitna da bih rekao da se prije radi o pogrešci, negoli o zadatku sa spojem koji sadrži nekoliko tisuća metilenskih jedinica na jedan atom koje god druge vrste (kad bi tih 0,07 % bio kisik, formula bi bila otprilike C1628H3256O).
Empirijska formula CH2 je točno rješenje, koje odgovara cijelom nizu ugljikovodikâ. Pored sâmog metilena, tu će empirijsku formulu imati i svaki monoalken, kao i svaki alkan koji ima jedan prsten. Molekulske formule, naravno, neće sve biti iste, ali svaku se može dobiti tako da se indeksi u empirijskoj pomnože istim brojem.