Tko je jaci dipol-molekula bromovodika ili molekula klorovodika? U mojem zadatku trazi i da argumentiramo

Ime i prezime: fran krolo krolo.fran@gmail.com

I ja bih tražio argumentaciju jer ona pokazuje kako (ako uopće) netko razmišlja, dok sâm odgovor može biti i naučen (npr. jer se po ispitima i knjigama vrte ista pitanja, a onda i isti odgovori). K tomu, ne bih pitao tko, nego što ima veći dipolni moment.
Da sam pak na mjestu odgovarača (što tehnički sad i jesam), krenuo bih upravo od argumentacije, odnosno od razlogâ zašto su neke molekule polarne, a neke baš i ne. Općenito, iza polarnosti stoji nejednolika raspodjela veznih elektronâ između povezanih atoma, čemu kumuje tzv. elektronegativnost (o njoj ćeš na E-školi naći podosta teksta upišeš li u tražilicu "elektronegativnost"). Koliko će vezni elektroni više otići k jednom atomu, ovisi o razlici elektronegativnostî dvaju atoma i upravo to je ono što trebaš gledati kod klorovodika i bromovodika. Kako je vodik isti u oba spoja, zanimat će te kolike su elektronegativnosti klora i broma.
Vodi li te logika u pravom smjeru, možeš provjeriti npr. na vikipedijskim člancima o klorovodiku i bromovodiku, među fizikalnim podacima koji se nalaze na desnoj strani stranice.