Koja je uloga nepodijeljenih elektronskih parova? Služe li oni za stvaranje donorskih veza? Kako će izgledati molekula XeF4? Hoće li imati kvadratni planaran oblik? Hvala na svim odgovorima! :)

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_57062@yahoo.com

Nepodijeljeni (nevezni) elektronski parovi zajedno s veznim parovima određuju geometriju molekule. Stoga molekula vode nije linearna već je savijena - ima oblik slova V. Zbog toga su molekule amonijaka piramidne građe...
Nepodijeljenim elektronskim parovima molekula može stvarati donorske veze (tako nastaju kompleksne molekule). Tako nastale veze po svom konceptu su kovalentne veze. Polarnost donorsko-akceptorskih veza priča je za sebe.
Molekula XeF4 je kvadratne građe - fluorove atomske srži tvore kvadrat oko središnje srži atoma ksenona (dovoljno je reći kvadratne građe jer pojam kvadrata podrazumijeva planarnost). Nepodijeljeni elektronski parovi (koji su u Lewisovoj formuli naznačeni na ksenonu) usmjereni su duž pravca koji prolazi ksenonskom srži i okomit je na ravninu molekule.
Nacrtaš li ispravnu Lewisovu formulu neke molekule onda na temelju nje možeš predvidjeti geometriju molekule. Pri svemu tome poslužit ćeš se skupom pravila kojih se, bez obzira na sve, ne treba uvijek slijepo držati jer u konačnici samo pokus može utvrditi kakva je zaista građa neke molekule. Pravila imaju svoju genealogiju, a danas su objedinjena u onom što je tebi poznato kao VSEPR model (teorija).

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr