Možete mi napisati kemijske jednadžbe oksidacije i redukcije te sumarnu jednadžbu za Tollensov i Fehlingov reagens u lužnatom (dokazivanje aldehidne skupine)? Gledam više udžbenika i rješenja su različita.

Ime i prezime: Viktor Horvat ananbella7777@gmail.com

Parcijalna jednadžba oksidacije aldehida u karboksilnu kiselinu u svim je slučajevima ista:

RCHO + 3 OH → RCO2 + 2 H2O + 2 e

U Tollensovom se reagensu diaminsrebrov kation reducira u elementarno srebro:

[Ag(NH3)2]+ + e → Ag + 2 NH3

U Fehlingovom se pak reducira bis(tartarato)kupratni anion:

2 [Cu(C4H2O6)2]6− + 7 H2O + 2 e → Cu2O + 4 C4H4O62− + 6 OH

Zbrajanjem parcijalnih jednadžbi za Tollensovu ćeš reakciju dobiti:

2 [Ag(NH3)2]+ + RCHO + 3 OH → 2 Ag + RCO2 + 4 NH3 + 2 H2O

Ako te iz kojeg god razloga smetaju samostalni ioni, možeš, uzimljući u obzir to da se kreće od srebrovog nitrata, natrijevog hidroksida i amonijaka, dodati što još treba do formula spojeva koje najbolje odgovaraju početku reakcije:

2 [Ag(NH3)2]NO3 + RCHO + 3 NaOH → 2 Ag + RCO2Na + 4 NH3 + 2 H2O

Za Fehlingovu reakciju dobija se pak zbrajanjem parcijalnih jednadžbi:

2 [Cu(C4H2O6)2]6− + RCHO + 5 H2O → Cu2O + 4 C4H4O62− + RCO2 + 3 OH

što se, sličnom logikom kao i kod Tollensove reakcije, može prevesti u:

2 Na6[Cu(C4H2O6)2] + RCHO + 5 H2O → Cu2O + 4 C4H4O6Na2 + RCO2Na + 3 NaOH

Lako je moguće da će se sumarne jednadžbe koje sam ovdje opisao razlikovati od svih verzija koje si našao po udžbenicima. To ne čini nužno nijednu od njih neispravnom. Razlog tomu je to što se ovdje ne radi o jednostavnim reakcijama poput npr. gorenja vodika u kisiku, već o nizu povezanih promjena, zbog čega imamo određenu slobodu izbora toga što nam je bitno tj. od koje do koje točke ćemo definirati proces koji nas zanima. Također, kako su ioni međusobno odvojeni u otopinama, dodavanje protuionâ samo da bismo imali "pune" formule stvar je estetike, a ne činjenica. Ono što je bitno u jednadžbama je da prikazuju stvarne omjere u kojima je što reagiralo, da ne krše zakon očuvanja mase te da stehiometrijski koeficijenti budu međusobno prosti. Ako udžbeničke jednadžbe to zadovoljavaju, onda si slobodan pisati koju god od njih, ovisno o potrebi ili vlastitom ukusu. Ako ti je nešto ipak sumnjivo u njima, napiši nam te jednadžbe, a možeš spomenuti i odakle su točno.

Usput možeš svrnuti pogled i na ovaj, ovaj, ovaj i ovaj odgovor, koji imaju još pokoju informaciju o reagensima za aldehide. U prvom od njih, ne znam više zašto, krivo sam napisao parcijalnu jednadžbu redukcije diaminsrebrovog kationa.