Na kojem se principu cement stvrdnjava u beton i koja se kemijska reakcija pritom odvija? Ako kemijskih reakcija ima više, koja je dominantna?

Koji je utjecaj (uloga) pijeska (šljunka) kao sastojka smjese?

Na kojem se principu proizvodi cement i koja se kemijska reakcija pritom odvija? Ako kemijskih reakcija ima više, koja je dominantna?

Prema nekim izvorima, pepeo iz termoelektrana na ugljen se odvozi u cementare. Na kojem se principu pepeo pretvara u cement?

Ime i prezime: Tomislav B.

Sad ću napisati što već dugo nisam: idi do najbliže knjižnice, otvori Tehničku enciklopediju i u njoj nađi članak o cementu. U njemu bi trebali biti detaljni odgovori na pitanja koja si postavio. Primijetit ćeš da je, iako su glavni sastojci cementa kalcijev i silicijev oksid, odnosno kalcijevi silikati, i iako u stvrdnjavanju betona glavnu ulogu igraju hidratacija kalcijevih (alumo)silikata i kristalizacija nastalih tvari u druge silikate te nastajanje vapnenca iz vapna i ugljikovog dioksida, ukupan proces silno složen te da druge dodane tvari bitno utječu na svojstva krajnjeg produkta, kao i na reakcije koje se u međuvremenu zbivaju, zbog čega bi kratki odgovori više spadali u sferu zavaravanja, negoli pojednostavljivanja. Kemija betona i danas je aktivno područje istraživanja, iako se već sad o procesima u betonu mogu ispisati cijele knjige.

Što se uloge šljunka tiče, možda enciklopedijski članak neće spomenuti da je on punilo, materijal razmjerno slične čvrstoće, a znatno jeftiniji, tako da se dodaje da bi betoniranje manje koštalo.

Cement se proizvodi žarenjem i mrvljenjem smjese vapnenca i raznih glina, uz mnoštvo drugih dodataka.

Pepeo koji ostane nakon izgaranja kamenog ugljena sastavom nije daleko od portlandskog cementa tako da se, bilo direktno, bilo s primjesama, može koristiti kao cement.