Ako je prva energetska razina atoma vodika -13,6 eV, a druga iznosi -3,4 eV. To znači da atomu vodika u osnovnom stanju treba dovesti (13,6-3,4)=10,2 eV da bi atom prešao u prvo pobuđeno stanje. Što će se dogoditi ako mu dovedemo 11 eV. da pojasnim, hoće li preći u pobuđeno stanje ili ne? LP Tomislav Palić

Ime i prezime: Tomislav Palić tommy.palic@gmail.com

Ako apsorbirani foton donosi više energije nego što treba za prijelaz u pobuđeno stanje, ona se može raspodijeliti između onoga što treba za elektronski prijelaz i ostatka koji može ići na prijelaze u viša vibracijska, rotacijska ili translacijska stanja. U slučaju atoma vodika dostupna su samo viša translacijska stanja, što će reći da višak energije fotona odlazi na kinetičku energiju. Ona će se postupno pretvoriti u toplinu, odnosno putem sudarâ prijeći na druge atome.
Foton koji ne odgovara nekom prijelazu isto se tako i ne mora apsorbirati i vjerojatnost apsorpcije opada s razlikom između potrebne i dostupne energije. Jasno, pad je daleko veći ako krenemo prema fotonima koji nemaju dovoljno energije za elektronski prijelaz.