Pretpostavimo.da zeludcani sokima ph vrijednost 2. Djelovanjem.nekog antracida kiselost se smanji 10 puta. Kolika je vrijednost zelidcanog soka nakon uzimanja antracida? Zasto?

Ime i prezime: Anamari

Vrijednost pH iskazuje se na logaritamskoj skali s bazom deset (detaljnije o tomu ovdje). To znači da se deseterostruka promjena koncentracije hidronâ (što, pretpostavljam, ovdje označava riječ kiselost) na skali pH manifestira kao promjena od jedne jedinice. Kako niži pH znači da je otopina kiselija, očito će onda deseterostruko smanjenje kiselosti značiti da je vrijednost pH porasla za jedan.

Usput budi rečeno, ono što ljudi uzimlju suprotiva žgaravici ne zove se antracid, nego antacid. Antracid bi mogao biti nekakav hibrid između antracita i antacida, dakle kameni ugljen koji se uzimlje da se otkiseli želudac, ali ne bih znao bi li takav pripravak ičemu koristio (ugljen može adsorbirati nešto kiseline, ali kod žgaravice je bolje da se ista neutralizira). Svakako provjeri je li greška samo tvoja, ili si ju od nekoga prepisala pa dojavi da se to popravi.
Druga greška koju imaš u pitanju je "vrijednost želučanog soka". Doslovno shvaćeno, pitanje je jedino odgovorivo eksperimentom. Dakle, treba prvo skupiti želučani sok od mnoštva ljudi sa žgaravicom, dodati u njega antacida i onda ga ponuditi kupcima. Vrijednost će biti srednja cijena koju će takav sok postići, a o identitetima kupaca ne bih nagađao.
Dodaš li u pitanje "pH", onda pitanje zvuči nešto kemijskije, a i smislenije.