Produkti.reakcije klora i vruce koncentrirane natrijeve luzine su kalijev klorat,kalijev klorid i voda 6KOH+3Cl³->KClO³+5KCl+3H2O . Izracunaj.masu kaijeva klorata koji.nastaje opisanom reakcijom ako.se za reakciju utrosi 50L klora pri t=25°C i p=1bar.

Ime i prezime: Matko Kovač

Iz jednadžbe reakcije vidi se da će za svaku formulsku jedinku kalijevog klorata trebati utrošiti tri molekule klora:

n(Cl2) = 3∙n(KClO3)

Množina klora, koja u gornjem izrazu nije ništa poznatija od množine kalijevog klorata, može se izračunati iz volumena klora i uvjeta pri kojima se nalazi, pomoću jednadžbe stanja općeg plina:

pV = n∙R∙T

S tim dvama izrazima te poznajući odnos mase i množine, može se izvesti formula po kojoj će se izračunati koliko bi, uz potpuno iskorištenje reakcije, nastalo kalijevog klorata:

m(KClO3) = n(KClO3)∙M(KClO3)

= M(KClO3)∙n(Cl2)/3

= M(KClO3)∙((pV(Cl2))/(R∙T))/3

= (M(KClO3)∙pV(Cl2)/(3∙R∙T)

Usput budi rečeno, kad si se već lijepo potrudio označiti indekse drugačijim znakovima (možda ti nije poznato, ali eksponenti jesu bili prvi Berzeliusov izbor), skrenuo bih ti pozornost na to da indekse možeš jednostavno umetnuti u obrazac za postavljanje pitanjâ, tako da prije onoga što ide u indeks upišeš: "<sub>", a poslije "</sub>". Slično, za eksponent će u kutaste zagrade ići "sup", za podebljani tekst "b", za kosi tekst "i" itd.