SRETNA NOVA U ZAKAŠNJENJU I OD MENE!!!!! Imam nekoliko pitanja: 1.Do kakve promjene dolazi na površini bakrene pločice nakon zagrijavanja plinskim plamenikom na zraku? 2.Da li je učinkovitije Liebigovo ili Allihnovo hladilo i zašto? 3.Da li je točka vrelišta viša na većem tlaku ili manjem,odnosno na višoj ili nižoj nadmorskoj visini? 4.Kako mogu izračunati koliko atoma ima u pločoci zlata (24 karata) mase 10 g? Puno hvala unaprijed!!! Najbolji ste!!!!

Ime i prezime: Beatrisa Smoković beatrisa@net.hr

Beatrisa, što se tiče pločice najbolje ti je načiniti pokus pa utvrditi kako će biti, što se tiče hladila Allihnovo (kuglasto je učinkovitije jer ima veću površinu. Uz to na svakom suženju para se usporava u napredovanju što doprinosi boljem hlađenju tj., pospješuje kondenzaciju.

Pozdrav i hvala na pohvalama.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr