Postovani, svim silama se trudim popraviti ocjene iz hemije, ali mi stehiometrija jednostavno ne ide, pa vas molim za pomoc. Trebala bih izracunati Mr vazduha. Imam volumen N2=78%, O2=21%, Ar=1%. Znam da je Mr smjese=volumni udioN2×MrN2+volumni udioO2×MrO2+volumni udioAr×MrAr, ali ne znam izracunati volumni udio tvari. Molim Vas pomozite mi!

Ime i prezime: Amila Val amilaimamovic1@gmail.com

To što ti je zadano nisu volumeni dušika, kisika i argona, nego volumni udjeli dušika, kisika i argona. Znači, volumne udjele ne trebaš računati, oni su ti već zadani. Također trebaš znati da je 78 % isto što i 78/100 odnosno 0,78 (znači, ista stvar samo zapisana na tri različita načina). Prema tome, samo trebaš uvrstiti zadane vrijednosti u formulu i izračunati prosječnu relativnu molekulsku masu zraka.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr