Što bi se dogodilo ako bismo akvarijsku ribicu stavili u vodu što smo je prethodno prokuhali i onda ohladili?

Ime i prezime: Ana Juric

Obično za pitanja čiji se odgovori lako mogu naći pokusom preporučam upravo pokus. Ovdje bih ipak, iz razumljivih razloga, radije napravio iznimku. Budući da direktan odgovor (ribica bi ubrzo izronila na površinu i prestala davati znakove života, osim ako se ne radi o nekoj od dvodihalica ili kojih već riba prilagođenih privremenom životu van vode) nema neke didaktičke vrijednosti, dat ću nekoliko pitanja koja bi, pored odgovora na pitanje, mogla dati i razloge zašto bi tomu bilo baš tako.
Dišu li ribe?
Zašto se čini da ribe stalno gutaju vodu?
Čemu služe škrge?
Otapaju li se plinovi iz atmosfere u vodi?
Što se događa s topljivošću plinova u vodi kad se ona grije?
Ako pitanja pomognu da riješiš zadatak, super, a ako i ne, možeš uvijek pogledati što je Matea prije desetak godina odgovorila na isto takvo pitanje.