sto su ozonske rupe, gdje su uocene,kako su izazvane

Ime i prezime: katica morović tomorovi@globalnet.hr

 


Ozon je jedna od alotropskih modifikacija kisika. Za razliku od običnog kisika koji u svojoj molekuli ima 2 atoma kisika (O2), ozon u svojoj molekuli ima tri atoma kisika (O3). Ozon je otrovan plin vrlo intenzivnog mirisa.
Ozon se u prirodi nalazi u višim slojevima Zemljine atmosfere gdje nastaje djelovanjem Sunčevog zračenja, točnije ultraljubičastog dijela tog zračenja na kisik. Ozon je važan sastojak viših slojeva atmosfere jer apsorbira velik dio Sunčevog ultraljubičastog zračenja i tako štiti život na Zemlji. Prevelike količine ultraljubičastog svjetla uništavaju biljnu vegetaciju, mogu izazvati rak kože kod čovjeka i uzrokuju nastanak ozona u nižim slojevima atmosfere, a budući da je ozon otrovan, bilo bi dobro da ostane visoko gore, gdje mu je i mjesto.
Prije tridesetak godina znanstvenici su otkrili da se koncentracija ozona u višim slojevima atmosfere iznad Zemljinog južnog pola (i još nekih mjesta na Zemlji) počela naglo smanjivati. Te pojave su nazvali ‘ozonske rupe’. Dugo su tražili razlog toj zabrinjavajućoj pojavi, i na kraju su otkrili da su za uništavanje ozona ‘odgovorni’ neki plinovi koje čovjek u posljednje vrijeme ispušta u atmosferu. Ti ‘zločesti plinovi’ koji uništavaju ozon su u prvom redu fluorkloralkani ili Freoni.
Freoni su derivati metana (rjeđe etana, etena itd.) koji umjesto vodika sadrže atome klora, fluora i/ili broma. Ljudi su ih počeli proizvoditi prije nekih šezdesetak godina. Budući da su Freoni slabo reaktivni, neotrovni, nezapaljivi i jeftini za proizvodnju, počeli su se masovno upotrebljavati za punjenje rashladnih sustava (hladnjaci - ‘frižideri’, uređaji za klimatizaciju), sprejeva, u elektronici za odmašćivanje i sl. Nitko nije mogao niti pomisliti da će Freoni postati tako opasni kada dospiju u više slojeve atmosfere.
Danas se nastoji različitim zakonima ograničiti proizvodnja tvari koje štetno djeluju na ozonski omotač, no posljedice ćemo nažalost još dugo osjećati.
Priča o Freonima nas uči da moramo biti jako oprezni kada u prirodu unosimo bilo kakve promjene, jer često ne možemo unaprijed znati kakve bi to sve posljedice moglo imati.
O ozonskim rupama možeš naći puno podataka na Internetu tako da u neku od tražilica upišeš 'ozone hole'.
Pozdrav

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija