Hoće li doći do raspada natrijevog bisulfata pri zagrijavanju i, ako da, koji bi bio onda dobar način za ekstrakciju krutine iz otopine?

Ime i prezime: Josip Babić josbabic1@gmail.com

Natrijev hidrogensulfat je stabilan u vodenim otopinama, iz kojih će po isparavanju vode iskristalizirati kao monohidrat ili pak higroskopna bezvodna sol. Kako kruti monohidrat grijanjem na 58 °C gubi vodu, pretpostavljam da je to temperatura iznad koje bi trebalo držati otopinu da iz nje iskristalizira bezvodni natrijev hidrogensulfat.
Dakle, ako imaš vodenu otopinu natrijevog hidrogensulfata i želiš dobiti krutu sol, trebaš ju samo upariti. Najzdravije je to raditi u koracima, tako da grijanjem do vrenja upariš volumen na polovicu i onda ohladiš otopinu (bilo na 60 °C, bilo na sobnu temperaturu), tako da iz nje iskristalizira višak soli. Ako nešto iskristalizira, sol otfiltriraš, a filtrat možeš dalje uparavati. Ako ne dobiješ ništa, jednostavno ideš opet prepoloviti volumen i tako dok ohlađena otopina ne izluči kristale.

Ako si kojim slučajem mislio na natrijev bisulfit pa napravio tipfeler, čeka te manje-više isti posao, a ako si napravio dvije greške, misleći pritom na disulfit, onda će ti trebati i neki izvor sumporovog dioksida, budući da za kristalizaciju te soli otopina koja se uparava mora biti zasićena sumporovim dioksidom.