Pozdrav, možete li riješiti slijedeći zadatak: Titriramo 5oml mliječne kiseline (CH3CH(OH)COOH s NaOH. U točki ekvivalencije potrošeno je 20ml NaOH,c(NaOH)=0,2M. pH otopine je 8,3. Izračunajte početnu koncentraciju kiseline i koncentraciju laktatnog iona u T.E. Izračunajte Kb i Kk? Hvala!

Ime i prezime: Mirna Dragić

 


Koncentraciju kiseline izračunat ćeš tako da pomnožiš koncentraciju i volumen natrijeve lužine utrošene do točke ekvivalencije (time dobivaš množinu natrijevog hidroksida koja je, poradi toga što je mliječna kiselina monoprotonska, jednaka množini mliječne kiseline), a rezultat podijeliš s volumenom otopine mliječne kiseline (time ćeš dobiti koncentraciju mliječne kiseline:

c(CH3CH(OH)COOH) = c(NaOH)∙V(NaOH)/V(CH3CH(OH)COOH)

Iz vrijednosti pH otopine u točki ekvivalencije konstantu disocijacije dobit ćeš tako da kreneš od toga da je u točki ekvivalencije u otopini zapravo prisutan natrijev laktat, tako da je za pH zaslužna samo bazičnost laktatnih aniona:

CH3CH(OH)COO + H2O ⇌ CH3CH(OH)COOH + OH

Iz jednadžbe se izvodi izraz za konstantu ravnoteže:

K = [CH3)CH(OH)COOH][OH]/[CH3)CH(OH)COO]

Kako je koncentracija neutralnih molekula mliječne kiseline jednaka koncentraciji hidroksidnih aniona (jer nastaju zajedno, kako se vidi u jednadžbi), a koncentracija laktatnih aniona jednaka razlici ukupne koncentracije mliječne kiseline i nastalih hidroksidnih aniona, jedina informacija koja ti treba da izračunaš konstantu ravnoteže je koncentracija hidroksidnih aniona. Nju možeš izračunati iz pH otopine. Razlog zašto bi željela izračunati konstantu ravnoteže je pak to što je to konstanta bazičnosti laktatnog aniona. Dijeljenjem konstante autoionizacije vode s tom konstantom dobit ćeš konstantu kiselosti mliječne kiseline.

Podosta riješenih primjera ovakove vrste, zatrebaju li ti, naći ćeš slijediš li upute, odnosno poveznice iz ovog odgovora.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija