Pozdrav, možete li riješiti slijedeći zadatak. Parcijalni tlak SO2Cl2 iznosi 24318Pa pri temperaturi 363K.Ako je Kp=2,4 atm, a volumen 1dm3, kolike su ravnotežne koncentracije plinova. Reakcija; SO2Cl2=SO2+Cl2.

Ime i prezime: Mirna Dragić

Zadatak nije dobro postavljen jer nije rečeno je li spomenuti tlak sulfurilnog klorida početni tlak, ili pak ravnotežni, odnosno je li u zadatku zadan sustav koji će nastati iz zadane količine čistog sulfurilnog klorida, ili pak sustav koji je nastao iz čistog sulfurilnog klorida, pri čemu ga je ostalo koliko piše.
U oba spomenuta slučaja (opći slučaj, gdje bi se krenulo od smjese svih triju plinova u različitim količinama, očito nije rješiv) slijedi da će parcijalni tlakovi klora i sumporovog dioksida biti jednaki, kao i da će zbog konstantnog volumena i temperatura i volumen biti nebitni za rješavanje zadatka.
Ako je zadan već uravnotežen sustav, sve što trebaš je pomnožiti ravnotežnu konstantu s tlakom sulfurilnog klorida i korjenovati rezultat. Ako je zadan sustav koji se tek treba uravnotežiti, onda ćeš morati riješiti jednadžbu oblika:

Kp = x2/(p0(SO2Cl2) ‒ x)

Kako izgleda potpuni postupak za takve zadatke, možeš naći npr. ovdje, kao i među rezultatima pretrage s izrazom "parcijal.

Ako ove upute ne budu od pomoći, javi što si pokušala napraviti i gdje je zapelo.