Pozdrav! Pokušala sam sama riješiti, ali nisam uspjela pa bih Vas zamolila da mi riješite zadatak. 5 grama uzorka aluminijevih kuglica( specifični toplinski kapacitet aluminija je 0,89 J/kgK) i 10 grama uzorka kuglica željeza ( specifični toplinski kapacitet željeza je 0,45 J/kgK) zagrijano je na 100°C. Kuglice su zatim ubačene u 97,3 grama vode temperature 22°C. Izračunajte temperaturu vode u kojoj se nalaze kuglice aluminija i željeza. Pretpostavite da nije bilo gubitaka topline u okolinu. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Paula romana.copak@gmail.com

Prvo, u zadatku imaš pogrešku u jedinicama. Specifični toplinski kapaciteti aluminija i željeza nisu 0,89 J kg−1 K−1 i 0,45 J kg−1 K−1, nego 0,89 J g−1 K−1 i 0,45 J g−1 K−1.

Račun je u detalje objašnjen ovdje. Ono što tebe vjerojatno zbunjuje jest činjenica da u tom riješenom zadatku u vodu ubacujemo komadić vrućeg aluminija, a u tvojem zadatku u vodu ubacujemo vruće aluminijske i željezne kuglice. Taj ćemo problem riješiti tako da aluminijske i željezne kuglice promatramo kao jedno tijelo mase

5 g + 10 g = 15 g

i specifičnoga toplinskog kapaciteta

(5 g / 15 g) ∙ 0,89 J g−1 K−1 + (10 g / 15 g) ∙ 0,45 J g−1 K−1
= 0,596 J g−1 K−1.

Sada kad sam ti to rekao, odi ponovno na ovaj riješeni zadatak i samo u postupku uvrsti svoje vrijednosti. Nadam se da je sada jasno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr